Grupa "ŻABKI"

Żabki to najmłodsza grupa w przedszkolu. Grupę prowadzą nauczycielki Halina Dulęba i Sylwia Okoń. Grupa pracuje zgodnie z nowa podstawą programowąi w oparciu o program „Kocham Przedszkole”  wydawnictwa WSiP. Dzieci 3- letnie mają w sobie mnóstwo energii dlatego nasza praca głównie opierać się będzie na wspieraniu aktywności dzieci poprzez zabawę. Każdy przedszkolak może wynieść wiele korzyści z odpowiednich zabaw ruchowych. Po pierwsze wzmacnia w ten sposób cały organizm. Po drugie,  jak dowodzi nauka, właściwa organizacja ruchu usprawnia konkretne funkcje mózgu.

Dziecko w tym wieku niemal rewolucyjnie zwiększa swój zakres samodzielności.
Wiele jednak zależy od tego:
·        Na ile dorośli pozwalają dziecku na samodzielne choć niezdarne wykonywanie czynności samoobsługowych,
·        W jakim stopniu dziecko zachęcane jest do radzenia sobie w sytuacjach życiowych,
·        Czy dorośli okazują mu radość, gdy upora się z wykonaniem czynności samoobsługowych,
·        Trzeba kształtować w dziecku poczucie odpowiedzialności za to co czyni
·        Zadbać o to, aby trzylatek respektował zasady dobrego zachowania w domu, w przedszkolu, w sklepie, itp.
·        Skuteczne jest też rozwijanie u dziecka skłonności prowadzenia do końca wykonywanych czynności..
Ważne jest aby dorosły:
·        Był przy dziecku i podtrzymywał w osiągnięciu celu: ma zachęcać, przypominać i podpowiadać, to co dziecko ma robić,
·        Okazywać radość, gdy dziecko osiągnie cel, gdyż w ten sposób dziecko uczy się odczuwać zadowolenie z wykonywania czynności.
·        Należy być cierpliwym i systematycznym, bo dziecko musi wiele razy wykonywać czynność nim ją opanuje a potem ćwiczyć, aby przybrała postać nawyku.