• Dzień Bezpiecznego Internetu

05 lutego 2018

Bezpieczeństwo dziecka w sieci

19/05/2016

Uczysz dziecko, jak należy zachowywać się w piaskownicy, na placu zabaw, przy przechodzeniu przez jednię. Pamiętej również o udzielaniu wyraźnych wskazówek, jak należy zachowywać się w Internecie.

Brak należytej ostrożności w sieci może być dla dziecka równie niebezpieczny, jak brak ostrożności w prawdziwym życiu. Zachęcamy do opracowania wspólnie z dzieckiem zestawu zasad dotyczących korzystania z komputera i Internetu.

Bądź pierwszą osobą, która zapozna dziecko z Internetem. Pomocny może być projekt edukacyjny www.necio.pl, skierowany do dzieci w wieku 4-6 lat, poświęcony bezpiecznemu korzystaniu z Interentu, prowadzony przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę we współpracy z Fundacją Orange.

Odkrywajcie wspólnie zasoby Internetu. Spróbujcie znaleźć strony, które zainteresują Wasze dzieci, a następnie zróbicie listę przyjaznych im stron (pomocny może być Katalog Bezpiecznych Stron dostępny na stronie www.sieciaki.pl/best).

Necio

Naucz dziecko podstawowych zasad bezpieczeństwa w Internecie. Uczul je na niebezpieczeństwa związane z nawiązywaniem nowych znajomości w Internecie. Podkreśl, że nie można ufać osobom poznanym w sieci, ani też wierzyć we wszystko, co o sobie mówią.

Ostrzeż dziecko przed ludźmi, którzy chcą mu zrobić krzywdę. Rozmawiaj o zagrożeniach czyhających w Internecie i sposobach ich unikania. Naucz swoje dziecko ostrożności przy podawaniu prywatnych danych – często dostęp do stron internetowych przeznaczonych dla najmłodszych wymaga ich wpisania.

Ważne jest, aby dziecko wiedziało, że podając takie informacje zawsze musi zapytać o zgodę swoich rodziców. Dziecko powinno zdawać sobie sprawę z niebezpieczeństw, jakie może przynieść ujawnienie swoich danych osobowych. Ustal z nim, żeby nigdy nie podawało przypadkowym osobom swojego imienia, nazwiska, adresu czy numeru telefonu i nie przesyłało zdjęć.

Wiele dzieci używa Internetu do rozwijania swoich zainteresowań i rozszerzenia wiedzy. Mali internauci powinni być jednak świadomi, że nie wszystkie znalezione w sieci informacje są wiarygodne. Naucz dziecko, że trzeba weryfikować znalezione w Internecie treści, korzystając z innych dostępnych źródeł (encyklopedie, książki, słowniki).

Bądź wyrozumiały dla swojego dziecka. Często zdarza się, że najmłodsi przypadkowo znajdują się na stronach adresowanych do dorosłych. Bywa, że w obawie przed karą boją się do tego przyznać. Ważne jest, żeby dziecko Ci ufało i mówiło o tego typu sytuacjach; by wiedziało, że zawsze, kiedy poczuje się niezręcznie, coś je zawstydzi lub przestraszy, może się do Ciebie zwrócić.

Pamiętaj, że dzieci często same obciążają się winą. Powiedz, jak ważne jest dla Ciebie to, by z Tobą rozmawiało. Doceń jego odwagę i zaufanie, jakim Cię obdarzyło. Powiedz swojemu dziecku, że zawsze może na Ciebie liczyć.

Zpoznaj dziecko z netykietą – zasadami dobrego zachowania w Internecie. Przypominaj mu o zasadach dobrego wychowania. W Internecie, podobnie jak w każdej dziedzinie naszego życia obowiązują takie reguły: powinno się być miłym, używać odpowiedniego słownictwa, itp. (zasady netykiety znajdziesz na stronie www.sieciaki.pl). Twoje dziecko powinno je znać.

Pamiętaj, że pozytywne strony Internetu przeważają nad jego negatywnymi stronami. Internet jest doskonałym źródłem wiedzy, jak również źródłem rozrywki.

Pozwól swojemu dziecku w świadomy i bezpieczny sposób w pełni korzystać z oferowanego przez sieć bogactwa

• BAL W PRZEDSZKOLU

01 lutego 2018

SERDECZNIE ZAPRASZAMY WSZYSTKIE DZIECI  NA BAL KARNAWAŁOWY  , KTÓRY ODBĘDZIE SIĘ W NASZYM PRZEDSZKOLU DNIA  13 LUTEGO 2018 r. W GODZINACH 930-1130
    LICZYMY NA POMYSŁOWOŚĆ RODZICÓW W PRZYGOTOWANIU STROJÓW DLA DZIECI.
  • Wesołych Świąt!

15 grudnia 2017

Radosnych, spokojnych, pełnych ciepła
    i nadziei Świąt Bożego Narodzenia.
    Wszelkiej pomyślności i sukcesów
    w życiu prywatnym i zawodowym.
    Cierpliwości i wytrwałości w realizacji planów
    w nadchodzącym Nowym Roku,

życzą

wszyscy pracownicy Przedszkola Miejskiego nr 36
    przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 10
    w Gliwicach

• Konkurs Ogólnopolski

11 grudnia 2017

WYNIKI OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO „PRZYJACIELE KUBUSIA PUCHATKA”- skierowanego do dzieci 5-6 letnich.
    Z wielkim uznaniem dziękujemy wszystkim za wzięcie udziału w konkursie. Nadesłano 65 prac plastycznych z każdego zakątka Polski. Jury w składzie: dyrektor mgr Bogusława Nieckarz oraz nauczycielki: mgr Karina Fudali i mgr Małgorzata Janicka, musiały podjąć wielki trud, bowiem każda praca była wspaniała.
    ZWYCIĘSKIE PRACE:
    I-miejsce Marcelina Majda lat 5, Przedszkole nr 16 w Żorach , nauczyciel Barbara Ganiek,
    II-miejsce Victoria Bocian lat 5, Miejskie Przedszkole Nr 2 w Sokołowie Podlaskim, nauczyciel Agnieszka Rytel-Kuc
    III-miejsce Ida Machnowska lat 5, Przedszkole nr 8 w Zespole Szkolno -Przedszkolnym nr 8, nauczyciel Aneta Torzewska
    Wyróżnienie dla Marianny Galant lat 5, Przedszkole Wróbelek Elemelek w Czarniejewie, nauczyciel Daria Harwazińska
    Wyróżnienie dla Oli Kuboszek lat 6, Przedszkole Nr 14 w Bielsko- Białej, nauczyciel Klaudia Lekka
    Wyróżnienie dla Nikoli Topolskiej lat 5, Przedszkole Miejskie nr 1 we Włodawie, nauczyciel Kamila Dominiczak
    GRATULUJEMY WYGRANYM ORAZ DZIĘKUJEMY SERDECZNIE ZA UDZIAŁ WSZYTKIM UCZESTNIKOM !
    Nagrody dla wygranych zostaną wysłane pocztą wraz z dyplomami i podziękowaniami dla Pań nauczycielek.
    Dyplomy i podziękowania za udział będą wysłane niebawem drogą meilową.

Dorota Sikora, Barbara Lihs

• Mikołaj w przedszkolu

03 grudnia 2017

Mikołaj jest bardzo zajęty i odwiedzi nasze przedszkolaki dnia 08.12.2018 .
    Zapraszamy do wspólnej zabawy z naszym gościem!